Nasveti
Izkopi in zemeljska dela
Izkopi, zemeljska dela in rušenje objektov — kako potekajo in koliko stanejo

Izkopi, zemeljska dela in rušenje objektov — kako potekajo in koliko stanejo

Preberite, kaj lahko pričakujete ob naročilu različnih vrst zemeljskih in rušitvenih del, ter kakšne so povprečne cene za izkop gradbene jame, izkop kanalov za napeljavo vodovoda in kanalizacije, rušenje stavb, planiranje terena, utrjevanje tal, izravnavo terena, betoniranje temeljne plošče, in drugo.

Če iščete najbolj primerno podjetje za zemeljska dela, izkope in izravnavo terena, lahko preko naše strani oddate spletni obrazec, ki vam bo vzel le nekaj minut časa, ter v roku enega tedna pridobite do 6 brezplačnih in nezavezujočih ponudb preverjenih in ocenjenih podjetij.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za izkop in zemeljska dela

Kaj obsegajo zemeljska dela?

Zemeljska dela so del prve gradbene faze, ko je potrebno pripraviti teren za gradnjo objekta. Šele ob izvajanju zemeljskih del se vidi, kakšna je pravzaprav struktura tal. V določenih primerih je zato potrebno spremeniti načrt gradnje temeljev.


V sklop zemeljskih del uvrščamo naslednje dejavnosti:

  • izkop gradbene jame za novogradnje
  • izkop kanalov za vodovod, kanalizacijo in druge priključke
  • izkopi za čistilne naprave, bazene, dvorišča, terase
  • utrjevanje tal
  • planiranje in izravnava terena
  • rušitvena dela in čiščenje površin oz. zemljišča
  • priprava temeljnih tal in zaščita temeljne plošče (drenaža in nasutje tampona)
  • odvoz gradbenega materiala in zemlje na deponijo

Katere podatke moram vključiti v povpraševanje po zemeljskih delih?

Vsak večji poseg v zemljino je potrebno vnaprej načrtovati, izvajalec del pa sodeluje tudi z drugimi strokovnjaki, ki opravijo meritve (npr. geodeti). Z izvajalcem se lahko dogovorite tudi za predhodni ogled zemljišča.

Ko boste pošiljali povpraševanje različnim ponudnikom, je pomembno, da jim posredujete določene podatke, saj bodo le tako lahko pripravili ustrezno ponudbo. Med te podatke spadajo:

  • velikost izkopa v kubičnih metrih (cena za zemeljska dela se običajno obračunava na kubični meter izkopanega materiala)
  • kategorije zemljine (od I do VII kategorije; npr. navadna, trda in srednje trda zemlja)
  • namembnost objekta (npr. stanovanjska hiša)
  • geomehansko poročilo (v primeru zelo zahtevnega terena)
  • popis del
  • potreba po dodatnih storitvah (npr. izkopi za kanale in kanalizacijo, nasipavanje terena, itd.)
Oddajte brezplačno povpraševanje po zemeljskih delih

Glede gradbenega dovoljenja je tako, da Zakon o graditvi objektov določa, da za zemeljska dela ne potrebujete gradbenega dovoljenja v primeru, če dela niso vezana na samo gradnjo objektov.

Na primer, pri izravnavi in utrjevanju tal ne potrebujete gradbenega dovoljenja, saj gre le za spremembo vrste rabe zemljišča. Za izkop gradbene jame, gradnjo opornih zidov in drugih del, ki so vezani na gradnjo hiše, pa boste potrebovali gradbeno dovoljenje. Pri pridobivanju dokumentacije vam lahko pomagajo preverjeni arhitekti.

Izkopi

Izkopi so sestavni del vsakega gradbenega projekta. Namenjeni so pripravi zemljišča na gradnjo.

bager med kopanjem

Kdaj potrebujem ozek in kdaj širok izkop?

Ozki izkopi

Ozki izkopi se uporabljajo za izkopavanje pasovnih ali točkovnih temeljev objekta ter za kanalizacijske jarke, jarke, kjer bo položen vodovod, ter druge kanalske jarke. Za ozki izkop gre, kadar izkopan kanal ni širši od 2 metrov. V primerjavi s širokimi izkopi je pri ozkih izkopih dolžina večja od širine, globina pa je odvisna od potreb posameznih instalacij in nadaljnje izvedbe del.

Ozki izkop se uporablja za kanale, ki niso širši od dveh metrov. Široki pa za gradbene jame za podkletene objekte.

Široki izkopi

Široki izkopi se uporabljajo pri izkopavanju gradbenih jam za hišo oz. nove objekte, ter za bazene, kleti in garaže. V vsakem primeru so široki izkopi potrebni, ko gre za gradnjo podkletenega objekta ter v primeru, ko so temeljna tla slabše nosilna. Če boste imeli v hiši tudi klet, bo moral biti izkop večji oz. širši od površine celotne hiše.

Katere kategorije zemljin glede na težavnost izkopavanja poznamo?

Določitev kategorije zemljine na vašem zemljišču je potrebno, da izvajalec zemeljskih del lahko predvidi in se ustrezno pripravi na izkopavanje (način izkopavanja in način utrjevanja izkopa). Od kategorije oziroma lastnosti zemljin je odvisna tudi širina ter nagib izkopa, skupni stroški izkopa in porabljen čas za delo.

V gradbeni stroki so opredelili 7 kategorij zemljin, ki so na lestvici razvrščene glede na odpor oz. težavnost izkopavanja. Kategorije zemljin zajemajo:

  • I. kategorija: zrahljana zemljina
  • II. kategorija: navadna zemlja (obdelana zemlja, lahka glina,…)
  • III. kategorija: trda zemlja (polvezani gramoz)
  • IV. kategorija: skala v razpadanju (preperele stene, razpadli skrilavec,…)
  • V. kategorija: srednje trda stena (apnenec, lapor);
  • VI. kategorija: trda stena (marmor, dolomit,…)
  • VII. kategorija: zelo trda stena (granit,…)

Pri mehkejših zemljinah (I in II kategorija) se izkopi opravijo pod nagibom, s čimer se zagotovi stabilnost sten oz. se prepreči morebitno zrušenje sten izkopa. Če izkopa pod nagibom ni mogoče izvesti, izvajalec zemljino zavaruje s pomočjo podpornega zidu, jeklenih zagatnic in drugo. O tem preberite več v razdelku varovanja gradbene jame.

Pri bolj trdnih in koherentnih zemljinah (od III kategorije naprej) se opravijo izkopi z navpičnimi stenami maksimalne globine 2 metrov. Izkop kamnin in skalnih površin pa je bolj zahteven postopek, pri čemer morajo izvajalci uporabiti posebno opremo in tehnike, kot je peskanje, vrtanje in podobno.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za izkop zemljina s kamni

Ali se izkopani material lahko uporabi za nasutje terena?

Običajno je tako, da se kakovosten material uporabi za kasnejše nasutje oziroma izravnavo terena. V tem primeru izvajalci material deponirajo na gradbišču, pri čemer tudi zagotovijo dovolj prostora za odvoz in nalaganje izkopanega materiala. Če je izkopani material nekakovosten, ga navadno odpeljejo na deponijo.

Pri izbranem ponudniku se pozanimajte, ali je v ceno izkopa vštet tudi odvoz materiala na deponijo ter, ali cena izkopa vključuje tudi planiranje in nasutje terena z izkopanim materialom.

Cena odvoza se računa glede na količino izkopanega materiala.

Cena za odvoz izkopanega materiala na do 5 kilometrov oddaljeno deponijo = 5,00 €/m³

Na kaj je treba paziti pri izkopih?

Izvajalec storitve predvidi in načrtuje tveganja, ki se pogosto pojavljajo pri izkopih. Hkrati poskrbi tudi za rešitev nastalega problema. Med najbolj pogosta tveganja pri izkopih spadajo:

Podzemske napeljave in vodi

Posebej v naseljih morajo biti izvajalci za zemeljska dela pozorni na vode, ki so napeljani pod zemljo. To so predvsem električne, komunalne, vodovodne, plinske in druge napeljave. Ponudnik storitve mora skupaj s projektanti preveriti načrt za izkop, kjer je razvidna prisotnost vodov in napeljav na področju izkopa. V nasprotnem primeru lahko pri izkopu pride do poškodb napeljav, s čimer se lahko začasno prekine delovanje elektrike, vode, plina in drugih napeljav.

Strukture bližnjih temeljev

Izvajalec mora preveriti stanje temeljev bližnjih stavb in struktur. Zagotoviti mora, da izkop ne bo poškodoval temeljev bližnjih konstrukcij, in da ne bo ogrožena njihova stabilnost. Pri tem se posvetuje z gradbenimi inženirji. Izkop velja za tveganega, če so temelji sten zelo plitki ali pa jih spodkopavajo jarki različnih velikosti. Tveganje lahko odpravijo z odstranitvijo ali sanacijo konstrukcije v bližini.

Podtalnica in padavinske vode

V času izkopa lahko težavo predstavlja podtalnica in padavinske vode, ki se nabirajo v izkopani jami. Voda namreč ovira zemeljska dela, lahko pa tudi poškoduje sosednje stavbe, saj zemljine začnejo drseti v jamo. Izvajalec poskrbi za ustrezno odvajanje vode in varovanje jame.

Kaj vpliva na ceno izkopa?

Končni strošek izkopavanj je težko vnaprej natančno predvideti, saj je odvisen od številnih dejavnikov:

  • Površina izkopa: velikost jame, ki jo je potrebno izkopati. Izračunava se v kubičnih metrih.
  • Obseg opravljenih del
  • Kategorija zemljin oz. sestava tal: izkop ima nižjo ceno, če gre za izkopavanje terena znotraj prvih treh kategorij zemljin (brez trdih skal in večjih količin kamenja).
  • Težavnost terena: če zemljišče ni ravno, je potrebno izkopati brežino, saj bo objekt delno vkopan v zemljo.
  • Dostop do lokacije zemljišča in odlagališča
  • Najem in upravljanje z gradbeno mehanizacijo
Pridobite do 6 brezplačnih ponudb za izkop

Izkop gradbene jame za novogradnjo

Gradbena jama je prostor, ki ga potrebujemo za gradnjo oziroma izvedbo temeljev nove hiše. Pri novogradnjah se temelji postavijo šele, ko se uredi zemljišče in izkoplje gradbeno jamo. Ko se gradnja zaključi, je treba jamo ustrezno zasuti.


Kako globoka mora biti gradbena jama?

Globina gradbene jame se določi glede na:

  • Stopnjo zamrzovanja tal
  • Nosilnost zemljine: na slabše nosilnih zemljiščih morajo izkopati globljo gradbeno jamo.
  • Poglobljenost hiše: podkletena ali delno podkletena hiša, ali pa hiša nima kleti. Če bo vaša hiša imela klet, bodo morali izkopati jamo, ki je globoka vsaj 3 metre. Izkop hiše brez kleti je cenejši, saj gre za manjšo globino gradbene jame.

Kako poteka izkopavanje gradbene jame?

Pomembno je, da za izkop gradbene jame najamete strokovnjake, saj mora biti gradbena jama izkopana pravilno in kakovostno. V nasprotnem primeru se lahko poškoduje. S tem se podaljša čas gradnje, povišajo pa se tudi stroški.

Za izkop gradbene jame vedno najamite strokovnjake.

Trajanje izkopa gradbene jame je odvisno predvsem od zahtevnosti terena in dostopa. Na primer, pri večjih nagibih terena morajo dodatno podpreti bočne strani jame. Izkop lahko opravijo le v nekaj dneh, če gre za lahek dostop in izkopavanje zemljine do tretje kategorije.

Pri izkopavanju gradbene jame se uporabljajo strojni izkopi (gradbena mehanizacija). Le v najbolj občutljivih predelih (vodovod, vodi za električno napeljavo, itd.) se izkopi opravijo ročno.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za izkop gradbene jame

Storitev izkopa gradbene jame poteka po naslednjih korakih:

  1. Priprava površine
  2. Določitev lokacije gradbene jame in obstoječih vodov pod zemljo (geodeti opravijo zakoličenje hiše, zato da bo izvajalec izkopa vedel, kje se nahajajo robovi temeljne plošče)
  3. Transport strojev na lokacijo izvedbe del
  4. Izvedba širokega izkopa z ustrezno strojno mehanizacijo (npr. bager na gosenicah ali kolesih, buldožer, itd.) s sprotnim odlaganjem materiala na transportno vozilo ali zemljišče
  5. Ročni odkop podzemskih instalacij
  6. Ponovno zasutje gradbene jame z gramozom
  7. Izravnava in utrjevanje terena
  8. Odvoz odvečnega materiala na deponijo

Kako zaščitimo gradbeno jamo?

Izvajalec zemeljskih del poskrbi tudi za zaščito gradbene jame. Ustrezno varovanje preprečuje zdrse zemljin in vdor vode v že izkopano gradbeno jamo. Najbolj ustrezno vrsto varovanja bo določil izvajalec del, pri čemer bo upošteval različne dejavnike, kot je kategorija zemljine, globina podtalnice, globina izkopa, bližina sosednjih stavb, in drugo.

varovanje gradbene jame

Poznamo 5 načinov zaščite gradbene jame:

  • Varovanje z berlinsko steno: zagozditev lesenih plohov med jeklene profile, ki se zasidrajo s pomočjo geotehničnih sider.
  • Varovanje s pilotno steno: uporablja se predvsem na bolj plazovitih zemljiščih, pri čemer izvajalci odkopljejo ali zabetonirajo armirano betonske pilote.
  • Varovanje z zabitimi jeklenimi zagatnicami: najbolj uporabljen standardni postopek za zaščito gradbenih jam.
  • Varovanje z armiranobetonsko diafragmo: gre za vkopano zidovje, pri čemer v tleh vgradijo betonski kanal, lamele diafragme pa povežejo v vezno gredo.
  • Varovanje s pomočjo armiranih jet grouting slopov: uporablja se na prodnatih tleh, kamor vgradijo cementne valje zemljine (slope), vanje pa vtisnejo armaturne palice.

Cena za izkop gradbene jame

Oglejte si cene za izkop gradbene jame za povprečno enodružinsko hišo. V ceno je vključen:

  • površinski odkop humusa povprečne globine 30 cm (rodovitna plast humusa se lahko kasneje ponovno uporabi)
  • izkop gradbene jame na zemljini I. do III. kategorije
  • izkop zemlje za temeljno ploščo
  • planiranje terena
  • gramozno tamponsko nasutje
  • odvoz izkopanega materiala na deponijo

Cena za izkop gradbene jame za bazen = 8,00 – 15,00 €/m³

Zahtevajte brezplačne ponudbe za izkop gradbene jame

Izkop kanalov za vodovod in kanalizacijo

Med zemeljska dela štejemo tudi pripravo in izkop kanalov oz. rovov za potrebne priključke (voda, kanalizacija).

Izkop kanalov za novogradnje, sanacije napeljav in zamenjavo septičnega sistema

Izkop jarkov je najbolj pogost pri novogradnjah, saj je pred samo gradnjo novega objekta potrebno zagotoviti ustrezne komunalne in druge priključke. Vodovodni sistem oskrbuje gospodinjstvo s pitno vodo, hišna kanalizacija pa je namenjena odvajanju vode po ceveh vse do centralnega kanalizacijskega omrežja.

izkopan kanal za polaganje cevi

Izkop kanalov boste potrebovali tudi, če želite zamenjati ali popraviti obstoječe poškodovane ali dotrajane cevovode. Pomembno je, da je izkop jarkov opravljen kakovostno, zato da se omogoči enostaven dostop do cevi za morebitne kasnejše zamenjave del in popravila.

Izkop jarkov mora biti zaradi morebitne kasnejše menjave ali popravila opravljen kakovostno.

Ozki izkop jarkov predstavlja ekonomično in ustrezno rešitev v primeru, če boste zamenjali septični sistem. Največkrat se to zgodi ob izdaji občinskih odlokov, ko je potrebno greznico (zbiralnik odpadne vode) zamenjati ali nadgraditi s priključki, ki vodijo v mestno kanalizacijo.

Ozki izkopi kanalov po globinskih conah

Za izkope kanalov za vodovod in kanalizacijo so dovolj ozki izkopi. Ti se razlikujejo po globini. Na vsaka 2 metra se začne nova globinska cona.

Koliko globinskih con bo potrebnih, je odvisno od vrste in števila posameznih napeljav za kanalizacijo, električne napeljave, vodovod, itd. Število globinskih con vpliva tudi na ceno izkopa, saj je vsaka nadaljnja globinska težja za kopanje in dvigovanje izkopanega materiala na površino.

Kako poteka izkop kanalov?

Čas izvedbe izkopov kanalov je od enega do sedem dni. Trajanje del je odvisno predvsem od težavnosti terena, sestave tal in tudi vremena. Delo na mokrih tleh je precej težavno, zato se izkopi jarkov ne opravljajo v dežju, toči ali snegu.

Celotna storitev izkopa kanalov poteka po naslednjih korakih:

  1. Določitev natančne lokacije izkopa na podlagi zakoličbe osi kanalizacije/vodovoda z lesenimi količki (to delo opravijo geodeti) ter izvedba dvojnega zavarovanja točk
  2. Priprava, ureditev in zaščita površin na gradbišču
  3. Transport gradbene mehanizacije (izvajalec se na podlagi ocene terena odloči, ali bo opravil ročni ali strojni izkop kanalov, čemur prilagodi tudi tip delovnih strojev)
  4. Izvedba strojnega ali ročnega izkopa jarka z odmeti, premeti in dosipi odvečnega materiala
  5. Zasip jarka z materialom iz izkopa ali drobnim peskom
  6. Odvoz izkopanega materiala na odlagališče

Cene za izkop kanalov

Cene za izkop kanalov so odvisne od številnih dejavnikov, ki smo jih že našteli v zgornjem sklopu »Kaj vpliva na ceno izkopov«. Imajo pa cene za izkop jarkov tudi svoje značilnosti. Ceni izkopa moramo prišteti še ceno polaganje vodovodne napeljave in kanalizacije, uporabljenih materialov, stroškov s priključki na javno omrežje, taks in podobno.

bager koplje ozek kanal

Cena za izkop kanalov za vodovod = 2,00 – 35,00 €/m²

V navedeno ceno za izkop kanalov za vodovod je poleg same izvedbe ozkega izkopa vključen tudi odmet na rob izkopa ter planiranje dna izkopa. Cenovni razpon je precej velik, saj na ceno najbolj vpliva globina jarka ter težavnost izkopa.

Cena za izkop kanalov za kanalizacijo = 40,00 – 53,00 €/m²

V ceno za izkop jarkov za kanalizacijo je poleg same izvedbe izkopa vključena tudi zakoličba osi kanalizacije, planiranje terena in odvoz materiala na deponijo. V ceno pa ni vštet strošek priklopa na kanalizacijsko omrežje. Na ceno najbolj vpliva število vertikalnih vodov.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za izkop kanalov

Izravnava, utrditev in ureditev terena

Izkopu gradbene jame in kanalov sledijo zemeljska dela za izravnavo, utrjevanje in urejanje terena, pri čemer je tla potrebno pripraviti na temeljenje novogradnje in ureditev drugih zunanjih površin, kot so garaže, parkirišča, vrtovi, itd.

Kako poteka priprava tal na postavitev temeljev?

Izvajalec zemeljskih del pripravi tla za temelje, na katerih bo stala hiša oz. objekt. Le dobro pripravljen teren je primeren za izgradnjo temeljev in temeljne plošče. Ustrezno pripravljena temeljna tla so dovolj nosilna in obstojna, da lahko prenesejo obtežitev objekta na temeljih. Od sestave tal in morfologije terena pa je odvisno, ali bodo gradbeniki postavili pasovne ali točkovne temelje, ali pa talno oz. temeljno ploščo.


Gradbeno podjetje bo poskrbelo za izvedbo temeljev in vsa dela, ki spadajo h gradnji.To vključuje tudi varjenje hidroizolacije, polaganje toplotne izolacije, polaganje cevi, razvod kanalizacije, itd. Teh gradbenih del NE izvajajo podjetja za zemeljska dela. Oglejte si, koliko stane izvedba temeljne plošče.

Priprava tal za postavitev temeljev pri novogradnjah poteka po naslednjih korakih:

  1. Planiranje dna gradbene jame in strojno utrjevanje tal
  2. Nasipavanje peščeno-prodne ali gramozne/tamponske blazine
  3. Nameščanje geotekstila pod tamponske blazine
  4. Izvedba drenažnega kanala okrog temeljev objekta
  5. Podložno betoniranje med zemljino in temelji

Planiranje dna gradbene jame in strojno utrjevanje tal

Storitev planiranja dna gradbene jame zajema več različnih zemeljskih del. Najbolj pomembno je strojno utrjevanje in zgoščanje tal z vibracijsko ploščo ali s statičnim oziroma dinamičnim valjarjem do optimalne točke v skladu s statičnim izračunom. S tem se dno gradbene jame tudi izravna.

Cena za planiranje dna gradbene jame in utrjevanje tal z vibracijsko ploščo = 2,80 – 3,50 €/m²

Nasipavanje peščeno-prodne ali gramozne/tamponske blazine

Po strojnem utrjevanju tal gradbene jame je površine potrebno še dodatno statično utrditi in zvaljati. Izvajalec nasuje oz. nasipa zmrzlinsko odporen tampon (peščeno-prodne ali gramozne/tamponske blazine) na dno gradbene jame. Plast tampona se še enkrat zvalja in izravna. Lahko se izvede več tamponskih plasti, kar je odvisno predvsem od sestave temeljnih tal. Zaključna plast gramoza mora biti povsem izravnana.

Cena za utrjeno tamponsko nasutje = 18,00 – 23,00 €/m3

V ceno je vključeno tako delo kot dobava gramoza.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za izkop in zemeljska dela

Nameščanje geotekstila pod tamponske blazine

Na utrjeno plast gramoza oz. gramozno/tamponsko blazino se položi filc, ki mu pravimo tudi geotekstil. Nameščanje plasti geotekstila je namenjeno stabilizaciji in utrditvi tal, ločevanju zemljin ter kasnejši izvedbi drenaže okoli temeljev.

Cena za polaganje filca pod utrjeno plast gramoza = 2,50 – 3,80 €/m2

Izvedba drenažnega kanala okrog temeljev objekta

Mojstri za zemeljska dela imajo pomembno vlogo pri izvedbi drenaže, katera ščiti temelje pred vdorom podtalnice in zastajanjem meteornih voda ter skrbi za pravilno odtekanje vode stran od objekta skozi drenažno cev v ponikovalnico, javno kanalizacijo ali zbirne jaške.

Izvajalec je zadolžen za izkop drenažnega kanala okrog temeljev hiše. Po opravljenem izkopu nasuje drenažni pesek in geotekstil v drenažni kanal. Šele potem se položijo drenažne cevi in vogalni revizijski jaški v ustreznem naklonu. Ko so cevi položene, izvajalec zasuje cevi z primerno vrsto zemljine.

Cena za izvedbo celotnega sistema drenaže okoli objekta = 16,00 – 23,00 €/m³

V ceno so vključena vsa dela, ki so potrebna za izvedbo celotnega drenažnega sistema pri novogradnji.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za izkop kanalov

Podložno betoniranje med zemljino in temelji

Strokovnjaki za izkope in zemeljska dela opravijo še zadnji postopek priprave tal pred izvedbo temeljev za hišo. Podložni beton mora biti izveden še preden se položi armatura in hidroizolacijska plast. Podložno betoniranje služi kot podlaga za toplotno in hidroizolacijo ter kot zaščitni sloj pri vgradnji armature. Delavci izvedejo podložno betoniranje na utrjeno nasutje iz peska ali gramoza, ki predstavlja ločilno plast med zemljino in temelji hiše.

Preverite ceno za betoniranje. Navedena cena vključuje mešanje betona in delo (betoniranje).

Priprava talne podlage za parkirišča, dvorišča, vrtove

Podjetja za zemeljska dela ne planirajo in urejajo terena le za novogradnje v procesu temeljenja, temveč urejajo in utrjujejo zemljišča tudi za gradnjo zunanjih parkirišč, dvorišč, vrtov in podobno. Pri tem pripravijo tla za polaganje tlakovcev in drugih zunanjih oblog ter za izvedbo zaključnega betonskega ali asfaltnega tlaka.

Izravnava terena in niveliranje padcev

Izravnava terena predstavlja prvi korak pri ureditvi parkirišča, dvorišča pred hišo ali zelenjavnega vrta. Izravnati je potrebno vse nepravilne padce in izbokline na zemljišču. Izravnava terena je zelo pomembna, saj preprečuje, da bi na neravnih površinah zastajala odvečna voda, ali pa da bi vlaga prodirala v kletne prostore. Nato je na vrsti niveliranje padcev za drenažo meteorne vode, zato da se voda pravilno izteka v kanalete, jaške ali drenažne cevi.

Cena za izravnavo terena = 8,00 – 17,00 €/m²

Utrjevanje terena

Teren je potrebno tudi dobro utrditi, zato da bi tla lahko prenesla vse obremenitve, kot je teža vozil, vročina, temperaturne razlike, in drugo. Potrebno je zagotoviti dobro nosilnost podlage, saj samo z asfaltiranjem ali betoniranjem ne moremo doseči dobre nosilnosti tal. Ustrezno utrjevanje preprečuje posedanje terena in posledične poškodbe na asfaltu ali tlakovcih. Največja bojazen je, da se tlakovci dvignejo, asfalt pa razpoka. S pravilno izvedbo utrditve terena se doseže dobra zmrzlinska odpornost v primeru zmrzali.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za izkop in zemeljska dela

Rušitvena dela

bager ruši zidove stare hiše

Ponavadi podjetje za zemeljska dela opravlja tudi rušitvena dela, saj razpolaga z vso potrebno mehanizacijo in usposobljenimi mojstri za:

  • strojno rušenje objektov
  • manjša rušitvena dela
  • odvoz gradbenega materiala na deponijo

Kaj mora vsebovati rušitveni načrt?

Tako kot je pri gradnji objekta potreben gradbeni načrt, se mora pred izvedbo rušitvenih del izdelati rušitveni načrt, Njegov namen je, da se prepreči morebiten nastanek škode na zemljišču in v okolici. 

Za rušenje ne potrebujete gradbenega dovoljenja, morate pa na upravni enoti predložiti rušitveni načrt in prijaviti rušenje.

Rušitveni načrt pripravi arhitekt ali inženir gradbene stroke. Pomeni, da boste za izdelavo načrta morali najeti druge strokovnjake, saj izvajalec rušitvenih del le upošteva in izvede dela v skladu z načrtom.

V rušitvenem načrtu morajo biti opredeljeni naslednji podatki:

  • podatki o objektu (obstoječe stanje)
  • potek rušenja po sklopih
  • opis rušitvenih del
  • rok za izvedbo rušitve
  • tehnično poročilo
  • opis varnostnih tehnik za preprečevanje nevarnosti pri rušenju
  • popis količine in vrste predvidenih gradbenih odpadkov, ki bodo nastali pri rušenju objekta
  • izjava odgovornega izdelovalca načrta

Cena za izdelavo rušitvenega načrta = 2000 – 6000 €

Zahtevajte brezplačne ponudbe za rušitvena dela

Strojno rušenje objekta

Strojno rušenje z uporabo težke gradbene mehanizacije je primerno za rušenje celotnega objekta oziroma večine njegovih konstrukcijskih elementov. S stroji lahko opravijo tudi delno rušitev; na primer rušenje pomožne stavbe, posameznih sten, itd.

Za strojno rušenje se največkrat odločajo naročniki, ki želijo odstraniti obstoječ dotrajan in star objekt ter na isti gradbeni parceli postaviti novo hišo oz. objekt.


Če ste kupili parcelo, na kateri že stoji hiša, se posvetujte z arhitekti in gradbeniki, ali je smiselno star objekt zrušiti, ali pa je objekt smiselno prenoviti. Projektant bo preveril stanje starega objekta in primernost za bivanje ter stroške obnove primerjal s stroški rušitve in novogradnje. Na splošno velja, da se rušenje izplača, če cena obnove presega ceno postavitve novogradnje.

Strojno rušenje hiše poteka v obratnem vrstnem redu kot gradnja, kar je pomembno za zagotovitev varne izvedbe del. Strojno rušenje objekta poteka po naslednjih korakih:

  • Odklop in zaščita vseh inštalacij in priključkov v objektu. Komunalni vodi morajo še vedno omogočati nemoten pretok v primeru, če se iz teh vodov napajajo tudi bližnji objekti oz. gospodinjstva.
  • Izpraznitev objekta (ročna demontaža obstoječe opreme, stavbnega pohištva in ograj)
  • Rušenje samega objekta z uporabo strojne mehanizacije poteka po sistemu od zgoraj navzdol, začenši z odkritjem kritine in ostrešja, odstranitvijo fasadnih oblog, rušenjem predelnih ter medetažnih plošč vse do rušenja nosilnih zidov oz. nosilne konstrukcije in nenazadnje tudi temeljev hiše.

Preverite, koliko stane strojno rušenje objekta s postavljeno ceno na kvadratni meter površine. Cena za strojno rušenje objekta je odvisna od različnih dejavnikov, kot so:

  • Velikost in konstrukcijska sestava objekta za rušenje
  • Lokacija in dostopnost zemljišča (teren, brežina, hrib, itd.)
  • Uporabljeni gradbeni materiali

Manjša rušitvena dela

Mojstri pri majhnem rušenju ne uporabljajo strojev in težke gradbene mehanizacije, saj ne gre za rušenje celotnega objekta, ampak za rušenje le enega dela objekta ali posameznih sten. Pri manjšem rušenju uporabljajo manjše stroje in ročna orodja. Ročno rušenje je posebej primerno za rušitvena dela znotraj hiš oz. stanovanj.

Manjša rušitvena dela delimo na dva sklopa:

Manjša rušitvena dela znotraj hiše/stanovanja

Dela obsegajo rušenje predelnih knauf sten, preboj nosilnih sten, preboj sten za vgraditev oken ali vrat, rušenje stropa, itd. Pri rušenju notranjih sten mora izvajalec posebej paziti na razvode inštalacij v zidovih.

mojster z dletom na roke ruši notranji zid v hiši

Pri rušenju nosilne stene v stanovanju boste potrebovali pomoč statika, ki bo pred izvedbo del pripravil statični izračun s priporočilom za pravilno izvedbo novih nosilcev na mestu porušene stene. Statični izračun je pomemben zato, da ne ogrozite nosilne konstrukcije objekta.

Pred rušenjem nosilnih notranjih sten se posvetujte s statikom.

Delno rušenje objekta izven stanovanja/hiše

Dela obsegajo rušenje ut, kabin, posameznih zunanjih zidov, prizidkov, etaže, terase, odkrivanje strehe, itd.

Oglejte si ceno za manjša rušitvena dela. Cene se obračunavajo na kvadratni meter površine, odvisne pa so od dostopnosti terena, konstrukcije objekta, namembnosti sten, obsega del, itd.

Odvoz ali ponovna uporaba gradbenega materiala

Izbrano podjetje, ki bo izvedlo rušitvena dela, bo poskrbelo tudi za odvoz gradbenega in odpadnega materiala na deponijo. Izvajalec upošteva in izvede odvoz v skladu z veljavnimi predpisi o ravnanju z gradbenimi odpadki ter zagotovi vsa potrebna dokazila o pravilnem odlaganju na javno deponijo.

Enako velja tudi za skladiščenje oz. deponiranje materiala na gradbišču v času, ko rušenje še poteka.

Material, ki se ustvari pri rušenju, lahko uporabite za poravnavo in utrditev terena na zemljišču, predvsem pri dvigovanju nivojev in zasipavanju temeljev.

Pri ponudniku se pozanimajte, ali je odvoz in/ali predelava gradbenega materiala vključen v ceno za rušitvena dela.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za rušitvena dela