Nasveti
Okna
Kaj povzroča kondenz na oknih in kako ga odpraviti?

Kaj povzroča kondenz na oknih in kako ga odpraviti?

Se tudi vam dogaja, da se vsako jutro zbudite ob pogledu na zarošena stekla in kapljice vode na notranji strani vaših oken? Kondenz na oknih ne poslabša le videza prostora, temveč lahko spodbuja nastanek plesni in poškoduje vaš dom. V nadaljevanju boste izvedeli, zakaj pride do težav in kako jih učinkovito rešiti.

Težave s kondenzacijo na oknih

Najpogostejši vzroki za kondenz na oknih in rošenje oken

Večina se prvič sreča z rošenjem oken ob prehodu v hladnejše obdobje. Vzroki za pojav kondenzacije so zelo različni, zato je dobro poznati najpogostejše:

  • Visoka vlažnost v prostoru: Pretirano kuhanje brez ustreznega prezračevanja, sušenje perila v sobi ali neustrezno delovanje prezračevalnih naprav hitro dvigne raven vlage in povzroči rošenje oken.
  • Slabo tesnjenje oken: Poškodovana ali stara tesnila na oknih omogočajo vdor hladnega zraka in uhajanje toplega zraka iz notranjosti, kar prispeva h kondenzaciji in nabiranju plesni na oknih.
  • Neustrezna izolacija: Če je okenski okvir slabo izoliran ali je bil pri montaži zamaknjen, lahko pride do hitrega ohlajanja okenskih površin. Takšne razmere še dodatno pospešijo nabiranje vlage.
  • Premalo zračenja: Premalo zračni prostori, kjer se nabira veliko toplega in vlažnega zraka, olajšajo kondenzacijo na hladnejših okenskih površinah.

Če k temu dodamo še toplotne mostove in poškodovane ali slabo nastavljene okenske okvirje, imamo recept za vztrajne težave s kondenzom in vlago v prostoru. Posledice tega so lahko izjemno neprijetne.

Posledice zanemarjanja kondenza na oknih

Neukrepanje pri dolgotrajnem rošenju oken oziroma slabi izolaciji lahko povzroči vrsto težav, tako kratkoročnih kot dolgoročnih:

  • Plesen in gniloba: Pojav plesni na okenskih vogalih, zidovih ali celo na pohištvu ob oknu lahko vodi do zdravstvenih težav in trajnih poškodb materialov.
  • Poslabšanje kakovosti zraka: Plesen sprošča spore, ki lahko negativno vplivajo na dihala in splošno počutje.
  • Toplotna izguba: Slaba izolacija pomeni, da toplota beži iz prostorov, kar poveča stroške ogrevanja in povzroča občutek neprijetnega mraza.
  • Poškodbe lesenih elementov: Dolgotrajna vlaga uničuje lesena okna ali dele notranje opreme, kar vpliva na stabilnost in funkcionalnost vašega bivalnega okolja.
Okno s prepihom

Učinkovite rešitve za kondenz na oknih: od hitrih popravkov do strokovne vgradnje

1. Izboljšajte zračenje in nadzorujte vlago

Najhitrejši ukrep za preprečevanje rošenja oken je redno zračenje prostorov. V zimskem času zračite večkrat na dan po nekaj minut, da omogočite kratko, a temeljito menjavo zraka. Uporabite tudi kuhinjsko napo in kopalniško ventilacijo za odvajanje presežne vlage ob kuhanju in tuširanju.

Primeren nadzor vlage s higrometrom vam pomaga spremljati, ali je stopnja vlažnosti v prostoru previsoka. Če ta preseže 60 %, je smiselno razmisliti o razvlažilniku zraka. Tako zmanjšate tveganje za razvoj plesni in s tem tudi kondenz na oknih.

2. Preprečite nastanek plesni z rednim čiščenjem

Ob močni kondenzaciji se bodo na okenskih robovih in fugah najverjetneje prej ali slej pojavile črne lise plesni. Redno čistite te površine s čistilom proti plesni in jih nato dobro osušite. Izogibajte se dolgotrajnim mokrim madežem na steklu ali okenskem okvirju, saj boste tako preprečili razmnoževanje mikroorganizmov.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za okna

Če opazite, da se težava kljub rednemu čiščenju in prezračevanju ponavlja ter širši del okna postaja vlažen, razmislite o drugih ukrepih, da bi dosegli večjo učinkovitost pri ohranjanju suhega bivalnega okolja.

3. Zamenjajte obrabljena tesnila in preverite okenski okvir

Slabo tesnjenje oken je pogosto krivo za toplotno izgubo in preveliko nastajanje kondenzata. Preglejte gumijasta tesnila, če so obrabljena ali jih je poškodoval čas. Zamenjajte jih z novejšimi, kvalitetnejšimi. Pri starejših oknih preverite tudi, ali so okenski okvirji v dobrem stanju oziroma ali je prišlo do zamika ali netesnega stika med okvirjem in steno.

Takšna manjša popravila lahko opravite sami, če ste dovolj spretni in imate ustrezno orodje. Potrebujete nova tesnila primerne dimenzije, spajkalnik ali nož za odstranjevanje starih tesnil in čistilo za les ali PVC. Pred začetkom bodite pozorni, da stara tesnila popolnoma odstranite in očistite okvir, preden namestite nova.

Kdaj poklicati strokovnjaka?

  • V primeru vidnih razpok ali trajnih poškodb na okenskem okvirju.
  • Če ne veste, kakšne vrste tesnila uporabiti ali nimate primernega orodja.
  • Ko sumite, da je težava globlja (vlaga med stekli, slaba izolacija špalet).

4. Nadgradite okenske sisteme ali namestite nova okna

Če so vaša okna zelo stara in se kondenz še vedno nabira kljub popravkom in pravilnemu prezračevanju, boste za dolgoročno rešitev morda morali razmisliti o zamenjavi oken. Sodobna PVC okna zagotavljajo toplotno izolacijo, tesnjenje in dovod svežega zraka veliko bolje kot stare, dotrajane izvedbe.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za okna

Novi in kakovostno nameščeni okenski sistemi ne poskrbijo zgolj za zmanjšanje rošenja, temveč tudi za boljšo energetsko učinkovitost bivalnega prostora, varnost in udobje. Če želite kakovosten nasvet ali profesionalno izvedbo, se obrnite na preizkušene ponudnike, ki vam bodo pomagali izbrati in vgraditi optimalno rešitev.

Plesen okoli kopalniškega okna

Za konec: ohranite svežino in prihranite!

Kondenz na oknih je lahko nadležen, a je zagotovo rešljiv. Z izboljšanim prezračevanjem, rednim čiščenjem in ustreznim tesnjenjem si lahko hitro zagotovite bolj zdravo bivalno okolje. Če potrebujete pomoč strokovnjaka, se obrnite na preverjene mojstre, ki vam bodo delo izvedli učinkovito in z garancijo. Poskrbite za suhe in prijetne prostore – pa naj bo zunaj še tako mrzlo!