Nasveti
Prezračevalni sistemi
Kakšne prezračevalne sisteme poznamo in kakšne so razlike med njimi?

Kakšne prezračevalne sisteme poznamo in kakšne so razlike med njimi?

Razmišljate o vgradnji prezračevalnega sistema, a ne veste, kakšnega izbrati? Vas zanima, kakšni prezračevalni sistemi sploh obstajajo in kateri med njimi bi bil najbolj primeren za vas?

Prezračevalni sistemi se delijo na različne tipe, med katerimi so najpogostejši:

  • prezračevanje brez rekuperacije,
  • lokalni prezračevalni sistemi z rekuperacijo,
  • centralni prezračevalni sistemi z rekuperacijo.

Prezračevanje brez rekuperacije

Najbolj cenovno ugodno in enostavno rešitev predstavlja prezračevanje brez rekuperacije. Takšen sistem deluje podobno kot zračenje prostorov z odpiranjem oken, le da je avtomatizirano. To pomeni, da pri uporabi takšnega sistema ni treba skrbeti za odpiranje oken, pa bo zrak vseeno svež. Slabost takšnega sistema pa je, da je brez rekuperacije – vračanja toplote, zaradi česar se pri njegovi uporabi prihaja do toplotnih izgub.

Takšni sistemi običajno vključujejo enostavne ventilatorje, nameščene na zunanjih stenah ali v okenskih okvirjih. Najpogostejši so odvodni ventilatorji (v kopalnicah in kuhinjah), dovodni ventilatorji (za sveži zrak) in hibridni sistemi (kombinacija obeh).

Glavne prednosti so nizki začetni stroški, enostavna montaža in vzdrževanje ter učinkovito odvajanje vlage iz problematičnih prostorov. Slabost pa je energetska neučinkovitost, saj v zimskih mesecih lahko pričakujemo do 30% višje stroške ogrevanja v primerjavi s sistemi z rekuperacijo.

Primerni so predvsem za manjše prostore ali objekte, kjer je strošek naprednejših sistemov neupravičen ali kjer ni dovolj prostora za namestitev sistemov z rekuperacijo.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za prezračevalni sistem

Pri prezračevanju z rekuperacijo pa poznamo:

Lokalno prezračevanje

Lokalni rekuperator je možno vgraditi v katerikoli objekt, poleg tega pa so lokalni prezračevalni sistemi zasnovani tako, da zasedejo kar se da najmanj prostora. Tak sistem je cenovno tudi veliko cenejši od centralnega prezračevanja, a je tudi nekoliko manj učinkovit.

lokalni rekuperator

Lokalni rekuperatorji so primerni predvsem tam, kjer se dela sanacija ali ni mogoče vgraditi centralnega sistema rekuperacije. Obstajata dva tipa:

Enocevni sistem rekuperacije

Deluje z dvema enotama, kjer ima vsaka po en ventilator, ki dela v obe smeri. Dve enoti tvorita rekuperator, vsak ima keramični vložek za delno akumulacijo toplote, ki zmanjšuje toplotne izgube. Potrebna je medsebojna sinhronizacija.

Naprava se namesti v vsako sobo, ki jo je potrebno zračiti, montirana je v zunanji steni, običajno premera 16 cm. Rekuperator tvori le par - dve identični napravi, običajno vsaka v drugem prostoru, medsebojno sinhronizirani žično ali brezžično.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za prezračevalni sistem

Dvocevni lokalni rekuperatorji

Lahko deluje že samo z eno enoto - deluje samostojno. Enota ima dva protismerna ventilatorja in protismerni izmenjevalnik toplote, večja kapaciteta in izkoristek, tišje delovanje.

V eni sami enoti, ki se jo montira v zunanji zid prostora, sta dva protismerna ventilatorja, vsak potiska zrak v nasprotno smer preko notranjega protitočnega učinkovitega izmenjevalnika toplote. Tak rekuperator je običajno nekoliko večje kapacitete in je primeren tudi za večji prostor. Za njih obstaja standard EN 13141-8 po katerem je merljiv izkoristek rekuperacije.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za prezračevalni sistem

Centralno prezračevanje

Centralni prezračevalni sistemi poskrbijo za zelo učinkovito prezračevanje, vendar pa so bolj zahtevni za vgradnjo. Zaradi tega so primerni predvsem za novogradnje. Pri tem je pomembno, da se centralno prezračevanje načrtuje že v fazi zasnove projekta, saj ga je tako veliko lažje umestiti v sam objekt.

centralno prezračevanje

Centralni sistem rekuperacije je smotrno vgraditi v novogradnje, celovite prenove ali pa tudi obstoječe zgradbe, kjer je površina večja oziroma je prostorov za prezračevanje več (za novogradnje min. cca 40m² za stanovanja in 60m² za hiše, za obstoječa pa je smotrna nekoliko večja kvadratura).

Centralni sistem prezračevanja z rekuperacijo vključuje eno napravo za več prostorov. Na zunanji steni na okolico sta le dve vrtini določenega premera (dimenzija odvisna od kapacitete), ena za zajem svežega, druga za izpih odpadnega zraka, lahko sta skupaj ali ločeno z razmakom min. 2,5 m. Do prostorov so cevne povezave od rekuperatorja, ki je nameščen v nebivalnem prostoru (tehnični prostor, garderoba, utiliti, podstrešje, garaža, klet ali včasih celo v hodniku v omari ipd.). Cevi so speljane preko dušilnikov zvoka do dveh glavnih komor (dovodna in odvodna) pri napravi do prostorov bodisi pod stropom, v AB plošči ali nad AB ploščo pod estrihom v nivoju izolacije tal. V bivalne prostore se dovaja čist zrak, iz nebivalnih se odvaja izrabljen zrak.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za prezračevalni sistem

Prednosti in slabosti lokalnih in centralnih prezračevalnih sistemov

Lokalni prezračevalni sistemi Centralni prezračevalni sistemi
Možnosti montaže Kamorkoli Montaža v dograjene objekte je bolj zahtevna, zato je primeren predvsem za novogradnje.
Učinkovitost Pretok zraka je manjši kot pri centralnem sistemu, občasno lahko pride do vdora mrzlega ali vročega zraka iz okolice. Zelo učinkovit sistem, ki poskrbi za optimalen pretok zraka.
Čiščenje in vzdrževanje Enostavno vzdrževanje in čiščenje. Vzdrževanje je enostavno, če sistem ni pravilno vzdrževan, pa lahko pride do težav pri čiščenju.
Vdor hrupa iz okolice Načeloma ne, a je možno izbrati tudi sistem, ki omogoča dušenje hrupa iz okolice. Preprečuje vdor hrupa iz okolice.
Filtriranje zraka Da Da
Prilagodljivost Ne Velika prilagodljivost in možnost naprednega upravljanja.

Kakšen prezračevalni sistem izbrati?

Pri izbiri prezračevalnega sistema se je zagotovo dobro najprej čim bolj informirati o različnih možnosti ter premisliti, kateri sistem bi bil najbolj primeren za vas. Pri tem se je pametno posvetovati tudi s strokovnjaki, ki vam bodo pomagali pri razlagi tehničnih specifikacij in drugih značilnosti posameznega tipa prezračevalnega sistema. Pri njih se lahko tudi pozanimate, ali je v vaš objekt sploh možno vgraditi centralno prezračevanje in koliko bi vas to stalo. V primeru, da gradnjo objekta šele načrtujete, pa se vam vsekakor najbolj splača odločiti za centralni prezračevalni sistem z rekuperacijo, saj je to zagotovo najbolj učinkovita možnost.

S tem boste preprečili nastanek toplotnih izgub in s tem poskrbeli za zmanjšanje stroškov za ogrevanje. Rekuperacija namreč deluje energetsko zelo učinkovito, saj ne skrbi le za odvajanje toplega notranjega zraka, ampak njegovo toploto izkoristi za segrevanje hladnega zunanjega zraka. Toplota v prostoru se tako ohranja, s tem pa se kljub učinkovitemu prezračevanju prepreči nastajanje toplotnih izgub.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za prezračevalni sistem