Poškodovano okensko steklo lahko povzroči precej skrbi. Morda ste opazili drobne razpoke ali tanke črte, ki so nastale zaradi neurja, nenamernega udarca ali vsakodnevne obrabe. Čeprav se zdi poškodba sprva nepomembna, je pravočasno popravilo počene šipe bistveno za zagotavljanje varnosti in udobja v vašem domu. V nadaljevanju si preberite, kaj povzroča tovrstne poškodbe, kakšne težave lahko prinesejo, in kako jih učinkovito rešiti.
Glavni vzroki za poškodbe šipe
Poškodbe okenskega stekla lahko nastanejo zaradi različnih dejavnikov, ki jih lahko razdelimo na več kategorij:
- Nenadni udarci: Nepričakovani dogodki, kot so otroška igra z žogo, močan sunek vetra ali nenamerno priprt kos pohištva, lahko povzročijo razbitje stekla.
- Ekstremne vremenske razmere: Neurja, toča in močan veter lahko oslabijo ali poškodujejo steklo, še posebej pri starejših oknih.
- Stara ali slabo vzdrževana okna: Sčasoma lahko steklo v lesenih okvirjih razpoka zaradi stalnih temperaturnih razlik in vlage, ki povzročajo širjenje in krčenje lesa.
- Proizvodne napake ali nepravilna montaža: Slabša kakovost stekla ali nepravilna namestitev povečata možnost navpičnih razpok skozi čas.
- Strukturni problemi objekta: Če se stavba rahlo seseda ali premika, lahko to privede do strukturnih težav z okni, kar povzroči pokanje stekla.
Vsi omenjeni dejavniki lahko privedejo do počenega okenskega stekla, pri čemer se poškodba širi še hitreje, če steklo ni ustrezno zavarovano in popravljeno.
Kaj se zgodi, če poškodbe stekla ne odpravimo?
Če poškodbe okenskega stekla ne odpravimo pravočasno, lahko to privede do več težav:
- Povečana možnost nadaljnjih poškodb: Manjša razpoka se lahko hitro razširi ali celo povzroči popolno razbitje stekla.
- Vdor vlage in zraka: Razpoke v steklu zmanjšajo izolacijske lastnosti okna, kar lahko poveča stroške ogrevanja in povzroči nastanek plesni zaradi vdora vlage.
- Varnostno tveganje: Poškodovano steklo je bolj občutljivo na pritisk in se lahko lažje razbije, kar povečuje nevarnost ureznin in poškodb za ljudi v bližini.
- Negativen estetski videz: Počena ali poškodovana okenska šipa zmanjšuje vizualno privlačnost vašega doma.
Zato je pomembno, da poškodbe stekla čim prej odpravite, saj se lahko hitro poslabšajo in povzročijo dodatne nevšečnosti.
Kako popraviti počeno okensko steklo: rešitve in nasveti
Popravilo počenega okenskega stekla je mogoče izvesti samostojno, vendar je izvedljivost in varnost takšnega popravila odvisna od velikosti in vrste poškodbe.

1. Začasna rešitev s prozornim lepilnim trakom
Pri manjših razpokah, ki se ne širijo hitro, lahko začasno uporabite prozoren lepilni trak:
- Očistite razpoko: Z nežnim čistilom odstranite prah in umazanijo ter površino obrišite do suhega, da se trak dobro oprime.
- Nanesite trak: Trak nalepite na obe strani stekla, s čimer stabilizirate razpoko.
- Redno preverjajte stanje: Če opazite povečanje razpoke, ukrepajte z bolj trajno rešitvijo.
Ta metoda je le začasna in ne preprečuje potrebe po dokončni zamenjavi stekla.
2. Zamenjava manjših steklenih plošč
Če je razpoka večja ali je steklo vidno oslabljeno, lahko razmislite o zamenjavi manjšega segmenta okna:
- Odstranite zunanji del tesnila ali letvice: Te držijo steklo na mestu.
- Previdno odstranite razbito steklo: Nosite zaščitne rokavice in očala.
- Očistite površino okenskega okvirja: Preverite morebitne poškodbe lesa ali okvirja.
- Namestite novo steklo ustreznih dimenzij: Ponovno pritrdite letvice ali tesnilo.
Ta rešitev je učinkovitejša in trajnejša od popravil z lepilnim trakom.
3. Celovita zamenjava okenskega stekla
Pri dotrajanih ali močno poškodovanih oknih je na dolgi rok bolj smiselna celotna zamenjava stekla. Izkušen steklar lahko zagotovi strokovno izvedbo in svetuje pri izbiri ustreznega tipa stekla, kot je termopan za večjo energetsko učinkovitost. S tem zmanjšate tveganje za nove poškodbe in prihranite pri energiji.
Pomembno opozorilo: Samostojno popravilo stekla je primerno le za manjše poškodbe. Pri večjih razpokah ali kompleksnejših poškodbah je priporočljivo poiskati strokovno pomoč, saj lahko nepravilno popravilo ogrozi varnost in učinkovitost okna.
Kdaj poklicati steklarja?
Pri poškodbah okenskega stekla je pomembno pravočasno ukrepanje, da preprečite nadaljnje težave in zagotovite varnost svojega doma. V določenih primerih je priporočljivo poiskati pomoč strokovnjaka – steklarja:
- Hitro širjenje razpoke: Če opazite, da se razpoka na steklu hitro širi ali je steklo že na robu zloma, je nujno, da čim prej pokličete steklarja.
- Večja okna ali dvojno zasteklitev: Pri večjih oknih ali oknih z dvojno zasteklitvijo je delo tehnično zahtevnejše in zahteva strokovno znanje ter ustrezno orodje.
- Strukturne težave okvirja ali sum na nekvalitetno montažo: Če sumite, da so težave povezane s strukturnimi problemi okvirja ali nepravilno montažo, je priporočljivo, da se obrnete na steklarja, ki bo ocenil stanje in predlagal ustrezno rešitev.
- Pomanjkanje ustreznega orodja ali znanja: Če nimate pravega orodja ali znanja za varno izvedbo popravila, je bolje, da delo prepustite steklarju, saj lahko nepravilno popravilo ogrozi varnost in učinkovitost okna.
Profesionalna steklarska popravila zagotavljajo natančno in hitro rešitev, pri kateri prejmete garancijo na izvedena dela, višjo varnost ter daljšo življenjsko dobo okna. Na ta način poskrbite tudi za lepši končni videz.
Preprečite nadaljnje težave in poskrbite za svojo varnost
Tudi najmanjša razpoka v steklu lahko prinese neprijetna presenečenja, če jo zanemarite. Delujte preventivno ali se čim prej odločite za popravilo počene šipe ter ohranite toplotno in zvočno izolacijo. Z ustreznimi metodami in pravočasnim posegom prihranite čas, denar in skrbi, hkrati pa poskrbite za varnost vašega doma.