Večina kupcev posebne pozornosti temu, katere sončne panele dajejo na streho, ne posveča. A niso vse znamke in modeli enaki.
Obrnili smo se na najboljše strokovnjake za sončne elektrarne na Primerjam.si, ki so nam zaupali, katere solarne panele in inverterje priporočajo strankam za povprečne enodružinske hiše.
Najboljši solarni paneli za enodružinsko hišo
Skoraj vsi strokovnjaki priporočajo uporabo sončnih panelov Tier 1. To so paneli, proizvedeni s strani proizvajalcev z dolgoletnimi izkušnjami, ki veljajo za vodilne v solarni industriji.
“Kupci sončnih elektrarn naj namenijo kar nekaj pozornosti, katere panele bodo namestili,” svetuje Andrej Janša iz podjetja X2SOL. “Vsekakor naj stremijo k nakupu najnovejših N-type panelov, ki dosegajo visoke izkoristke pretvorbe sončne v električno energijo.
Izkoristek panela nam pove koliko sončne energije, ki pada na površino panela, se pretvori v električno energijo.
Ključna je še degradacija moči panela, torej postopno zmanjševanje zmogljivosti solarnega panela, kar vpliva na proizvedeno količino elektrike v preostali življenjski dobi panela.
Komentar strokovnjaka: “Zadnje čase priporočamo predvsem Longi panele z močjo 440W. Uporabljamo jih, ker so Tier I proizvajalec in uporabljajo lastno tehnologijo, ki se primerja z n-type tehnologijo, ki je trenutno na voljo na trgu. V 25 letih jim efektivnost lahko pade zgolj na 88,9%. Ampak že osnovna efektivnost je 22,5%, kar je skoraj 1% več, kot trenutno uporablja konkurenca, 0,5% več, kot ima recimo Gen-i z Jinko 440W paneli.” - Severin Jarh, Omnisev
Efektivnost po x letih nam pove, kolikšen del svoje prvotne zmogljivosti bo panel še vedno imel po x letih uporabe.
Drugi solarni paneli, ki jih mojstri največkrat priporočajo: 2. TrinaSolar Vertex S 435W, 3. YINGLI Solar Panda 3 Pro, 4. JA Solar JAM54S30-GR 420W, 5. TongWei Solar 54HS420-440
Najboljši inverter za enodružinsko hišo
Razsmernik ali inverter je naprava, ki pretvarja enosmerni električni tok, proizveden s solarnimi moduli, v dvosmernega, kar omogoča oddajanje energije v omrežje ali uporabo za lastne potrebe.
Razsmernik mora biti dimenzioniran tako, da lahko obvladuje največjo moč, ki jo lahko proizvedejo solarni moduli.
V Sloveniji se za oddajo energije v elektro omrežje (letni net metering) lahko uporabljajo zgolj trifazni inverterji, za otočno delovanje, torej povsem ločeno od omrežja, pa se največkrat odločajo za enofazni inverter.
Vse več je povpraševanj po hibridnih inverterjih. “Medtem ko običajen inverter lahko deluje samo z obnovljivimi viri energije, lahko hibridni inverter deluje tako z obnovljivim viri, kot je sončna energija in tradicionalnimi viri energije, kot je električno omrežje. Hibridni inverter pride v poštev, če želite električno energijo shranjevati v baterijo, ” dodaja Rok Setnikar iz BEL Energije.
Komentar strokovnjaka: “Inverter SolarEdge SE10K-SLOTEBEN4 proizvajalec ponuja posebej za slovenski trg. Je dovolj močan za povprečno slovensko enodružinsko hišo in kar je zelo pomembno, cenovno izredno ugoden. Kljub temu, da je to zelo zanesljiv inverter, je pomembno tudi, da ima SolarEdge pri nas zagotovljeno dobro tehnično podporo.”– Gregor Pirc, LCR Solar
Podatek o predimenzioniranju nam pove, za koliko odstotkov je lahko skupna moč solarnih panelov večja od nazivno moči inverterja, pa bo ta še vedno deloval.
Drugi razsmerniki, ki jih mojstri največkrat priporočajo: 2. Huawei SUN2000-12K-MB0, 3. SolarEdge SE17K, 4. FOX ESS H3-12.0-E, 5. SunSynk SYNK-10K
S pravilno izbiro kakovostnih solarnih panelov in zanesljivih inverterjev lahko povečate učinkovitost vaše sončne elektrarne, zmanjšate stroške energije in podaljšate življenjsko dobo sistema. Sledite priporočilom strokovnjakov in izberite opremo, ki najbolje ustreza vašim potrebam ter zahtevam.
Prek Primerjam.si lahko dobite brezplačne ponudbe več različnih podjetij za sončne elektrarne hkrati. Zahtevajte ponudbo in izberite najboljšo za vas!