Nasveti
Tlaki & ometi
Se odločate za estrih, tlak ali omet? Kdaj so primerni in kako jih mojstri izdelajo

Se odločate za estrih, tlak ali omet? Kdaj so primerni in kako jih mojstri izdelajo

Preberite, katere storitve nudijo specializirana slovenska podjetja, ki se ukvarjajo z izdelavo estrihov in ometov. Preverite, kaj lahko pričakujete ob naročilu različnih vrst estrihov in ometov, ter kakšne so povprečne cene za strojni, cementni, samorazlivni in suhomontažni estrih, epoksi tlak in epoksi premaz, ter cene za ročni, strojni, fasadni in dekorativni omet.

Če iščete zanesljive zidarske mojstre, lahko preko naše strani oddate spletni obrazec, ki vam bo vzel le nekaj minut časa, ter v roku nekaj delovnih dni pridobite do 6 brezplačnih in nezavezujočih ponudb preverjenih in ocenjenih izvajalcev. Za ponudnike lahko preverite tudi ocene in komentarje prejšnjih strank.

Zahtevaj brezplačne ponudbe za izdelavo tlakov in ometov

Izdelava estriha

Estrih oziroma tlak je tankoslojni ploskovni gradbeni element z enakomerno debelino nekaj centimetrov. Polaga se na nosilno podno konstrukcijo, od katere je ločen z vmesno izolacijsko plastjo.

Osnovna funkcija ustrezno obdelanega estriha je v tem, da služi kot izravnalna podlaga za polaganje talnih oblog in zaključnih podov (parket, kamen, vinil, ploščice, itd.). Estrihi nudijo tudi požarno zaščito, zmanjšujejo jakost udarnega zvoka ter izboljšujejo toplotno izolativnost. V estrih lahko vgradite tudi talno gretje, kar pripomore k enakomerni porazdelitvi temperature.


Plavajoči, vezni in drseči estrihi

Ločimo tri vrste estrihov glede na to, kako so povezani s spodnjim slojem podlage oz. nosilne konstrukcije.

Plavajoči estrih – ali plavajoči pod se od podlage ločuje s položenim elastičnim slojem izolacije, zato se prosto premika. Nima nobenega stika z nosilno konstrukcijo, stenami in položenimi inštalacijami. Nudi dobro toplotno in zvočno izolativnost. Predstavlja primerno izbiro, če želite vanj vgraditi talno gretje.

Vezni estrih – je vezan direktno na podložni beton in nima ločilnega sloja. Primeren je za visoke obremenitve, zato se vgrajuje v kleti in garaže.

Drseči estrih – je ločen od podlage z ločilnimi sloji (dvoslojne folije) in se direktno ne dotika drugih gradbenih elementov z najmanj 4 mm široko fugo.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za izdelavo estriha

Strojni tlaki in mokri estrihi

Strojni tlaki so sestavljeni iz več slojev, izolacije in betonske povrhnjice. Pri izdelavi strojnega estriha mojstri opravijo naslednja dela:

Polaganje toplotne in zvočne izolacije pod estrihom – ker se strojni estrihi ne vgrajujejo direktno na grobo betonsko ploščo, se na podlago najprej namesti sloj toplotne izolacije (stiroporne plošče, stirodur) in sloj zvočne izolacije (lahek beton, kamena volna). Debelina izolacije je odvisna od potreb po toplotni in zvočni izolativnosti.

Vgrajevanje tlaka – na sloj izolacije se namesti folija, ki preprečuje prodiranje vlage skozi strojni tlak. Nato mojster vlije oz. vgradi mešanico cementne malte s pomočjo stroja, ki meša, črpa in s črpalko transportira cement po ceveh. Kasneje mojstri ročno poravnajo tlak z zidarsko letvijo in ga strojno izgladijo.

Polaganje hidroizolacije – v kletnih prostorih in v prostorih, ki mejijo na zunanji teren, se položi hidroizolacijski sloj iz varjenih bitumenskih trakov, ki ščiti objekt pred prodiranjem vlage iz tal in preprečuje morebitno pokanje strojnih tlakov.

Polaganje dilatacijskega stiropornega traku – med spodnje robove sten in strojni tlak se položi dilatacijski trak iz stiroporja, da se prepreči kakršenkoli stik estriha s steno. S tem se onemogoči prenos zvoka v druge etažne prostore v vaši hiši ali stanovanju.

Sušenje estrihov – čas sušenja je odvisen od debeline vgrajenega estriha (1 cm tlaka se suši približno 1 teden) ter od materiala zaključnih podov (npr. za kamen in marmor je doba sušenja od 20 do 30 dni) in materiala talne obloge (npr. čas sušenja za parket in laminat je okoli 50 dni). Šele, ko je tlak povsem suh, se lahko položijo talne obloge. Sezona za polaganje tlakov je v poletnih mesecih, ko je zrak vroč in suh. Če boste estrihe polagali pozimi, bo izvajalec moral uporabiti posebne naprave za sušenje, kar podraži stroške izvedbe.

Različne vrste strojnih tlakov – klasični cementni estrihi, samorazlivni estrihi in hitro sušeči estrihi. Več o posameznih vrstah si lahko preberete v nadaljevanju.

Preverite, koliko stane izdelava strojnega tlaka na kvadratni meter. Cena strojnega tlaka je najbolj odvisna od vrste tlaka.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za strojni tlak

Klasični cementni estrih

Klasični mokri estrihi iz cementne malte predstavljajo najbolj pogosto izbiro pri novogradnjah, tako stanovanjskih kot poslovnih objektov.

Mešanica materialov za cementni estrih – drobnozrnati beton je sestavljen iz cementa, vode in sejanega pranega peska. Običajno dodajo še PE armaturna vlakna, ki povečujejo nosilnost. Mešanico pripravijo v mešalcu.

Debelina cementnega estriha – odvisna je od zahtev po obremenitvah. Najmanjša debelina cementnega estriha je 4,5 cm, največja pa 8 cm. Standardno se uporabljajo tlaki debeline med 5 in 6 cm.

brušenje estriha

Armiranje cementnega estriha – glede na načrtovane obremenitve lahko cementnemu tlaku dodajo še armirno mrežo (jeklena mikroarmatura), s čimer povečajo nosilnost in zmanjšajo tveganja za nastanek razpok.

Preverite, koliko stane izdelava cementnega klasičnega estriha. Cena za cementni klasični estrih je odvisna od kvadrature in predvsem debeline tlaka.

Oglejte si primer cene za cementni klasični estrih debeline 5 cm z 10 cm vgrajeno izolacijo , ki zadošča za vgradnjo v neogrevane prostore.

Hitrosušeči/hitrovezni estrih

Hitrovezni oz. hitro sušeči estrih predstavlja dobro rešitev, če želite že po nekaj dneh položiti talne obloge, keramiko, parket ali druge zaključne pode. Mešanica vsebuje posebna veziva , ki omogočajo, da tlak hitreje doseže zahtevano stopnjo vlažnosti (okoli 70%). Doba sušenja se bistveno skrajša pri tej vrsti mokrega estriha.

Hitrosušeči tlaki so dražji od klasičnih cementnih tlakov , saj je potrebno v končno ceno prišteti še strošek veziva za hitro sušenje, ki se vmeša v maso estriha. Ta veziva stanejo od 4,00 – 6,00 €/m² .

Samorazlivni estrih

Izvedba samorazlivnega estriha omogoča hitro vgrajevanje , saj se mešanica z vodo v tekočem stanju preko cevi sama razlije in razporedi po površini. Samorazlivni tlaki so zato primerni za vgrajevanje tudi na večjih površinah . Sicer so primerni za polaganje tako v novogradnjah kot pri sanacijah starejših objektov. Samorazlivni estrih ima naslednje prednosti:

  • Zaradi svoje zgoščene sestave dosega visoko tlačno in upogibno trdnost , zato je ob enakih obremenitvah njegova debelina za okoli 25% (1 do 2 cm) manjša kot pri klasičnih cementnih tlakih.
  • Med vezanjem se ne krči , zato ne prihaja do neravnin. Ni potrebe po dodatni ojačitvi in dilataciji.
  • Ker je samorazliven v redkem tekočem stanju, se pod lastno težo enakomerno porazdeli po površini in s tem ustvarja gladke in ravne površine. Dodatna izravnava tal zato ni potrebna.
  • Nudi dobro toplotno prevodnost ter boljši kontakt s cevmi talnega gretja, kar omogoča boljši toplotni izkoristek .
  • Ima krajši čas sušenja v primerjavi s cementnim tlakom. Pohoden je že po 24 urah, samostojno pa se posuši v treh tednih.
  • Materia l (anhidritni mavec, veziva, drobljeni gramoz in pesek) je že tovarniško pripravljen , kar nudi enakomerno kakovost izvedbe. Pri delu ga morajo le zmešati z vodo, da dobijo tekočo konsistenco.

Preverite, koliko stane izvedba samorazlivnega estriha na kvadratni meter. To je cena za samorazlivni estrih debeline 5 cm z 5 cm vgrajeno izolacijo.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za samorazlivni estrih

Suhi/suhomontažni estrih

Suhi estrih, vgrajen po hitrem suhomontažnem postopku, je v primerjavi s klasičnim mokrim tlakom sestavljen iz treh suhih slojev :

Nasutje – se uporabi za izravnavo neravne podlage ter za zakritje talnih inštalacij. Nasutje je iz granul (mešanica perlita ali ekspandiranega polistirena).

Izolacija – izolacijske plošče se položijo na utrjeno suho nasutje.

Talne suhomontažne plošče – izdelane iz mavca, lesa ali betona. Polagajo se v enem ali dveh slojih.

Če niste povsem prepričani, ali bi vgradili suhomontažni estrih, vam spodnje informacije lahko pomagajo pri odločitvi:

Takojšnja pohodnost tal – sušenje estriha ni potrebno, zato so tla pohodna že v 12 urah po izvedbi del. Površina je pripravljena na polaganje talnih oblog.

Suhomontažna tla v kopalnici in kuhinji – v vlažnih prostorih je površino (primerni so vsi suhi materiali razen mavčnih plošč) potrebno dodatno zaščititi s tesnilnim premazom, zato da se doseže optimalna vodoodpornost.

suhomontažni estrih

Vgradnja suhega estriha je najbolj primerna, ko:

  • prenavljate ali adaptirate star objekt, saj suhomontažna tla izravnajo površino, hkrati pa s svojo majhno težo ne obremenjujejo stare medetažne konstrukcije s slabo nosilnostjo.
  • imate za projekt na voljo omejen čas in potrebujete hitro izvedbo.
  • ne želite, da bi vgradnja tlakov s seboj prinesla tudi hrup in umazanijo (koristno v večstanovanjskih stavbah).
  • adaptirate prostore, kjer je končna višina tlakov že določena s podboji ali predhodno izdelano višino tlaka. Za vgradnjo suhega estriha je potrebnih samo 4 cm višine.

Preverite, koliko stane izdelava suhomontažnega estriha. Cena za suhi estrih je odvisna od debeline in vrste nasutja, materiala plošč ter morebitne vgradnje izolacije. Material je pri suhi izvedbi tlaka precej dražji, zato je končni strošek skoraj dvakrat višji, v primerjavi s klasičnim cementnim estrihom.

Estrihi za talno gretje

V kombinaciji s talnim gretjem so najbolj primerni naslednji estrihi:

Samorazlivni estrih za talno gretje

  • Redka tekoča sestava mešanice estriha se razlije med cevi talnega gretja in jih popolnoma oblije, s čimer se zagotovi optimalen prenos toplote med grelnimi cevmi in tlakom.
  • Samorazlivni estrih ima do 30% višjo toplotno prevodnost kot klasični cementni estrih.

Preverite ceno samorazlivnega estriha za talno gretje.

Suhi estrih za talno gretje

  • Hitro se segreje in omogoča nastavitev ogrevanja pri nižjih temperaturah.
  • Primerno za prenove, ko ni na voljo dovolj višine za vgradnjo ostalih estrihov. V utore suhomontažne plošče so vgrajene grelne cevi, zato je debelina estriha le 20 mm.

Klasični betonski estrih za talno gretje

  • Izvajalec zagotovi ustrezno debelino estriha (med 45 in 60 mm) nad talnim gretjem, zato da se doseže optimalne toplotne izkoristke - tlak se čim hitreje ogreje in čim dlje ogreva prostore.

Preverite ceno klasičnega betonskega estriha za talno gretje.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za estrih za talno gretje

Epoksidni tlaki

Epoksidni tlaki so v osnovi zasnovani za vgradnjo v industriji (proizvodne hale, skladišča, itd.), v zadnjih letih pa so vedno bolj priljubljeni tudi v prostorih zasebnih hiš in stanovanj, kjer tla zahtevajo enostavno vzdrževanje in visoko odpornost proti mehanskim in kemičnim poškodbam. To so garaže, hodniki, shrambe, kurilnice, kleti, kuhinje in delavnice .

Prednosti epoksi tlakov:

  • Visoka tlačna in upogibna trdnost (npr. za povozne površine v garaži)
  • Enostavno čiščenje in vzdrževanje
  • Odpornost na mehanske poškodbe (padci trdih predmetov, obteženost, obrusi)
  • Kemična odpornost (čistila, topila, razredčila, kisline, korozivne snovi)
epoksidni tlak

Tlaki iz epoksidne smole – epoksidna smola je osnova tlakov. Dodajo ji še kremenčev pesek kot trdilec za tvorbo polimernega veziva.

Nanašanje tlakov na betonsko podlago – potrebno je predhodno strojno brušenje, peskanje ali rezkanje betona, saj mora biti podlaga čista, homogena, ustrezno vlažna in trdna.

Polaganje epoksi tlakov samo v notranjih prostorih – za zaščito zunanjih površin so bolj primerni poliuretanski tlaki z visoko UV odpornostjo in odpornostjo na temperaturne spremembe.

Samorazlivni epoksi tlaki: so najbolj primerni za polaganje v zasebnih prostorih. To niso tlaki za industrijo, saj je njihova debelina (od 1,5 do 5 mm) povsem dovolj za polaganje na normalno obremenjenih tleh v hišah in stanovanjih.

Dekorativni tlaki v barvah in vzorcih – dajejo prostoru moderen videz v visokem sijaju ali mat izvedbi. Izbirate lahko med različnimi barvnimi odtenki, saj v smolo lahko dodajo pigmente in barvila. Izdelajo lahko tudi različne barvne vzorce.

Preverite, koliko stane izvedba epoksi tlaka na kvadratni meter. Cena za epoksidni tlak je odvisna od namembnosti prostora, stanja obstoječega tlaka, zahtev po obstojnosti in debeline tlaka.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za epoksi tlake

Epoksi premaz

Premazi iz epoksi smole se uporabljajo za zaščito tal v stanovanjskih prostorih (garaže, shrambe, kotlovnice, kuhinje, delavnice, hodniki, bivalni prostori, kleti), ki imajo manjšo mehansko obremenitev. S premazom se betonska podlaga zaščiti pred različnimi kemičnimi in mehanskimi vplivi. Zaščitni premaz se lahko nanese tudi na ploščice in les. Epoksi premazi se uporabljajo tudi za utrjevanje vgrajenih epoksidnih tlakov in za zapiranje vlage .

Za epoksidne premaze je značilno, da:

  • se nanašajo v tanjšem sloju (do 2 mm),
  • so odporni na umazanijo, vlago in pritisk,
  • omogočajo lažje vzdrževanje tal,
  • so na voljo v poljubnih barvah, vzorcih in teksturah.

Cena za epoksi premaz = 10,00 – 15,00 €/m²

Cena velja za epoksi premaz debeline sloja 2 mm.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za epoksi premaz

Izdelava ometov

Ometi so zaključni sloji, ki služijo za izravnavo zidov (nepravilnosti in napake na zidu) ter za zaščito različnih inštalacij , ki so speljane v oziroma po stenah. Zidarji se lotijo ometavanja sten, ko se končajo elektroinštalacijska dela. Ometene stene pa so podlaga za končna slikopleskarska dela, ki v prostor vnesejo novo podobo.

ročni omet

Priprava podlage za nanos ometa

Pred nanosom ometa je potrebno ustrezno pripraviti podlago . Tako pri ročnem kot pri strojnem ometu morajo mojstri opraviti naslednja dela:

  • izravnavanje sten in stropov
  • učvrščevanje zidakov (površina mora biti trdna in stabilna)
  • sanacija nepravilnosti in razpok v zidovih
  • ustrezna zaščita talnih površin
  • izvedba premaza (temeljni obrizg) za boljši oprijem pri ročnem ometavanju sten

Cena za pripravo podlage za nanos ometa = 5,00 – 8,00 €/m².

Cena priprave podlage je odvisna od količine del in zahtevnosti priprave.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za izdelavo ometov

Notranji ometi glede na vrsto izdelave

Mojstri lahko izvedejo ometavanje sten tako ročno (nanos ometa z zidarsko žlico) kot strojno (strojno brizganje ometov).

Ročni ometi

Pri ročnem ometavanju zidov se mešanica cementa in dodatkov sproti pripravlja v mešalcu, mojster pa s pomočjo zidarske žlice nanaša maltno zmes na steno . Ker mora biti debelina ometa karseda enakomerno nanešena, si mojster pomaga s pritrjenimi alu profili.

Mojster nanese drugi sloj ometa šele, ko se prvi sloj docela posuši. Drugi sloj ročnega ometa dodatno obdelajo ; na primer ustvarijo različne površinske teksture (izdelava dekorativnih ometov) ali omet povsem zgladijo za kasnejše pleskanje.

Za nanos ročnega ometa v stanovanju velikosti 70 do 100 m² je potreben en delovni dan, v primeru, da sta prisotna dva delavca. Sicer pa z enim mojstrom traja dva delovna dneva.

Preverite, koliko stane ometavanje sten z ročnim nanosom. Cena za ročni omet vključuje tako nanos ometa kot pripravo podlage ter zaščito površin. Cena je odvisna od vrste ometane površine (strop, zid, beton…) ter od uporabljenega materiala.

Strojni ometi

Strojnemu ometavanju pravimo tudi strojno brizganje sten, saj mojster nanaša malto na podlago s pomočjo kompresijske črpalke. Tako lahko obdela tudi večje površine v krajšem času.

Strojni ometi se nanesejo v dveh slojih. Ko se prvi grobi sloj po horizontalni površini docela posuši, se nanese še drugi fini sloj po navpični površini.

strojni omet

Preverite, koliko stane strojno ometavanje sten na kvadratni meter. Cena strojnega ometa je odvisna od uporabljene mešanice za nanos ter od vrste površine (ravna, neravna podlaga). V splošnem velja, da so strojni ometi za približno 30% cenejši od ročnih ometov, saj je delo s strojčkom hitrejše in manj zahtevno. Slednje velja le za ometavanje večjih površin (npr. celega stanovanja in ne samo enega prostora).

Zahtevajte brezplačne ponudbe za izdelavo strojnih ometov

Ometi glede na vrsto materiala

Omete ločimo tudi glede na vrsto materiala:

Apneni ometi – so izdelani iz gašenega ali žganega apna. Primerni so tudi za sanacije, ker učinkovito izravnavajo podlago, ter za prostore s povečano vlažnostjo. Apno ima dobro obstojnost pred vremenskimi vplivi. Cena za apneni omet se giblje od 8,00 – 10,00 €/m2.

Apneno-mavčni ometi – so mehkejši, bolj občutljivi in na pogled bolj gladki. Finalna obdelava sloja ni potrebna, zato ni potrebno niti kitanje sten. Primerni so za prostore z nizko vsebnostjo vlage.

Mavčni/suhi ometi – so najmanj odporni na vlago, zato niso primerni za prostore z višjo vsebnostjo vlage. Monterji lepijo mavčno-kartonske plošče neposredno na obstoječe masivne stene, kar omogoča hitro vgradnjo. Več o suhih ometih lahko preberete v članku o knaufu.

Cementni ometi – so primerni za prostore s povečano vlažnostjo.

Apneno-cementni ometi – spadajo med najpogosteje uporabljene materiale. Masa je sestavljena iz suhe mešanice in vode, da se ustvari mokra malta. Zmes pripravijo v vedru ali betonskem mešalcu. Gre za tršo strukturo materiala, zato ometi dajejo bolj grob videz. Potrebujejo dodatno obdelavo.

Ilovnati/glineni ometi – so ekološki in povečujejo udobje bivanja, saj so izdelani iz naravne ilovice v zmesi peska in drugih vlaken. Ilovica je dober izmenjevalnik vlage, ker sprejema prekomerno vlago iz zraka in jo oddaja v prostor. S tem uravnava klimo v notranjih prostorih. Cena za ročni ilovnati omet v dveh slojih z gladko ali grobo površino je 17 €/m2.

Toplotno izolacijski ometi – so primerni tako za zunanje kot notranje površine. V maso za omet primešajo izolativne substance, kot je glinopor.

Zahtevajte brezplačne ponudbe za izdelavo ometov

Dekorativni ometi

Ročno ometavanje površin omogoča izdelavo dekorativnih zaključnih ometov v različnih barvah in teksturah. Tako poznamo strukturiran omet (nagrbančena struktura v zrnatem videzu), teksturiran omet (različni vzorci in teksture), mineralni omet (mešanica apna, cementa in mineralov), ter beneški omet (razkošen videz v prahu dragih kamnov, akrilnih barv, sintetičnih polimerov in naravnih barvnih veziv).

Cena za dekorativni omet = od 15,00 €/m2 dalje